• info@Tabaservice.com
  • تماس با ما: 75041000 (21) 98+
  • تهران – بلوار میرداماد – خیابان تبریزیان – کوچه نامی – پلاک ۲

کمپرسور و پمپ

کمپرسور

“کمپرسور” یک دستگاه مکانیکی است که فشار گاز افزایش و حجم آن را کاهش می دهد. کمپرسور هوا (Air Compressor) نوع خاصی از کمپرسور گاز است.

کمپرسور ها، شبیه به پمپ ها (Pumps) هستند. هر دو فشار سیال را افزایش می دهند. از آنجا که گازها تراکم پذیر هستند کمپرسور حجم گاز را نیز کاهش می دهد. مایعات نسبتا تراکم ناپذیر هستند و تنها اندکی فشرده می شوند، بنابر این کار اصلی یک پمپ فشار دادن و انتقال مایعات است.

 

انواع کمپرسور:

«کمپرسورهای رفت و برگشتی»

این کمپرسورها از پیستون هایی که توسط میل لنگ حرکت می کنند استفاده می کنند. کمپرسورهای رفت و برگشتی می توانند ثابت یا قابل حمل و تک مرحله ای یا چند مرحله ای باشند و می توانند توسط موتور الکتریکی (Motor Electric) یا موتور احتراق داخلی رانده شوند.

 

«کمپرسورهای روتاری پره ای»

کمپرسورهای روتاری پره ای (Rotary Vane Compressors) از یک روتور با تعدادی پره که در شکاف های شعاعی روتور قرار داده شده اند تشکیل می شوند. روتور با یک فاصله در یک محفظه بزرگتر دایره ای یا با شکل پیچیده تر نصب می شود. زمانی که روتور می چرخد، پره ها به داخل و خارج شکاف حرکت می کنند و تماس خود را با دیواره محفظه حفظ می کنند.

کمپرسور های روتاری پرهای به همراه کمپرسور های پیستونی، یکی از قدیمی ترین تکنولوژی های کمپرسور را تشکیل می دهند.

 

«کمپرسور های روتاری اسکرو»

از دو مارپیچ دوار جابجایی مثبت درگیر درهم استفاده می کنند که گاز را به زور به یک فضای کوچک می فرستند.

 

کمپرسورهای سانتریفوژ: از یک دیسک دوار و یا پروانه یا ایمپلر (Impeller) در یک محفظه استفاده می کنند تا گاز را به لبه پروانه بفرستند و سرعت گاز را افزایش دهند.

 

«کمپرسورهای دیافراگمی»

کمپرسورهای دیافراگمی (Diaphragm Compressor) یا کمپرسور ممبرانی (Membrane Compressor) نوعی کمپرسور رفت و برگشتی معمولی است. تراکم گاز توسط حرکت یک غشای انعطاف پذیر رخ می دهد. حرکت به جلو و عقب غشا توسط یک مکانیزم میله و میل لنگ انجام می شود. تنها ممبران و جعبه کمپرسور در تماس با گاز فشرده قرار می گیرد.

 

«کمپرسورهای جریان محوری»

کمپرسورهای محوری شامل چندین مرحله(Stage)  هستند. هر مرحله شامل دو ردیف پره است. پره های چرخان (Rotor) و پره های ثابت (Stator). جریان سیال با عبور از هر مرحله، افزایش فشار می یابد. دلیل این افزایش فشار نیز شکل دیفیوزری پره ها می باشد یعنی پره ها به شکل واگرا قرار گرفته اند و گذرگاه جریان بین دو پره متوالی افزایش می یابد (برعکس پره های توربین).

پره های روتور روی دیسک های دواری که به شفت مرکزی متصل هستند، می چرخند و پره های استاتور به دیواره کمپرسور (Casing) متصل و ثابت هستند. همانطور که در تصویر زیر می بینید روتورها و استاتورها جداگانه نشان داده شده است:

 

در كمپرسورهاي جريان محوري، هوا موازي با محور چرخنده كمپرسور، وارد آن شده و هم جهت با آن، ادامه مسير داده و از آن خارج مي شود. كمپرسورهاي محوري ضمن داشتن ضريب تراكم بالا مي توانند حجم بسيار زياد هوا را فشرده كرده و از اين نظر، جهت تهيه هوا در توربين هاي گاز بزرگ، بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرند.

در هر مرحله کمپرسور همیشه اول روتور قرار دارد و پس از آن استاتور، هواي ورودي ابتدا با پره هاي روتور برخورد می کند. پره هاي روتور ضمن به جلو راندن هوا، باعث افزايش سرعت و فشار نسبی آن نيز مي گردند هواي خروجي از پره هاي روتور وارد پره هاي ثابت یعنی استاتورها مي گردد. پره هاي ثابت داراي شكل واگرا (دیفیوزر) بوده و علاوه بر تصحيح مسير حركت هوا در جهت محور كمپرسور، سرعت سیال را به فشار تبدیل می کند. تعداد اين مراحل با توجه به مقدار هوا و فشار نهايي مورد نياز توربين، تعيين مي شود، عموماً بيشتر كمپرسورهاي امروزي، داراي ۸ تا ۱۶ مرحله مي باشند.

پمپ

به طور کلی پمپ به دستگاهی گفته می ‌شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی گرفته و به سیالی که از آن عبور می‌ کند، انتقال دهد. در نتیجه، انرژی سیال پس از خروج از این دستگاه (پمپ) افزایش می‌ یابد. در پمپ‌ ها تغییرات انرژی سیال همواره به صورت تغییر فشار سیال مشاهده می‌ گردد. از پمپ ها برای انتقال سیال به یک ارتفاع معین یا جابجایی آن در یک سیستم لوله کشی یا هیدرولیک استفاده می ‌نمایند. به عبارت کلی تر، پمپ دستگاهی است که سیالات غیرقابل تراکم را از یک نقطه به نقطه ‌ای دیگر جابجا می ‌نماید.

پمپ ها دارای انواع مختلفی هستند. دسته ‌بندی ‌های گوناگون، پمپ‌ ها را بر پایه ویژگی ‌های گوناگون طبقه ‌بندی می ‌کنند. در یکی از رایج‌ ترین این طبقه ‌بندی ‌ها، بر پایه نحوه انتقال انرژی از پمپ به سیال، پمپ ‌ها به دو دسته تقسیم می‌ شوند:

1- پمپ‌ های دینامیکی: در این پمپ ‌ها انتقال انرژی به سیال به طور دایمی است. انواع پمپ‌ های دینامیکی عبارت اند از:

  • گریز از مرکز (Centrifugal)
  • جریان محوری (Axial)

2- پمپ ‌های جابجایی مثبت: در این پمپ ‌ها انتقال انرژی به سیال به صورت متناوب یا پریودیک صورت می پذیرد. انواع پمپ های جابجایی مثبت عبارت اند از:

  • رفت و برگشتی (Reciprocating)
  • دوار (Rotary)