• info@Tabaservice.com
  • تماس با ما: 75041000 (21) 98+
  • تهران – بلوار میرداماد – خیابان تبریزیان – کوچه نامی – پلاک ۲

بویلرهای بازیافت حرارت

وظيفه بويلر تبديل مايع (آب) زير اشباع به بخار فوق اشباع مي باشد ولي در صنعت به کليه وسايل توليد بخار از مرحله مايع اشباع تا بخار سوپرهيت، بويلر گفته مي شود.

بويلرها به واحدهاي توليد بخار جهت مصارف همگاني، برق و مصارف صنعتي تقسيم مي شوند که بسته به نوع طراحي، مي توانند سوخت هسته اي، ذغال سنگ، نفت کوره (مازوت) نفت گاز و گاز طبيعي مصرف کنند.

بويلرها بر اساس پارامترهاي مختلف تقسيم بندي مي شوند که بطور کلي عبارتند از:

 

1- هيترهاي گازي غير مستقيم (Indirect Heater):

از نوع Fire Tube مي باشند و يکي از موارد استفاده آن ها گرم نمودن گاز طبيعي پس از فشارشکن (گاز شهري) است.

 

2- هيترهاي گازي مستقيم (Direct Heater):

به کوره های پالايشگاهي نيز معروف بوده و از نوع Water Tube هستند. لوله ها بطور مستقيم در معرض شعله و حرارت هستند (تشعشع صورت مي گيرد) و بخش کويل گونه که در معرض انتقال حرارت جابجایی مي باشند.

 

3- بويلرهاي واکنش شيميايي (راکتور):

بويلر بازياب حرارتي (Recovery Boiler) استوانه اي شکل مي باشند که در مجتمع هاي پتروشيمي مورد استفاده قرار مي گيرند و کويل هاي حرارتي آنها بصورت مارپيچي در صفحه مي باشند.

 

4- بويلرهاي بازيافت(Recovery Boiler) :

در بخش کوره هاي ذوب مورد استفاده قرار مي گيرند. اين بويلرها در مجتمع هاي ذوب فلزات در مسير مستقيم مدار ذوب نصب مي شوند و امکان جدايش آن ها از سيستم در حال کار وجود ندارد.

 

6- بويلرهاي زباله سوز (Incinerator Boiler):

هدف اصلي از بين بردن زباله هاي شهري و خانگي مي باشد ضمن اينکه با اين عمل برق نيز توليد مي شود. اين بويلرها به تجهيزات اضافي قبل و بعد از بويلر نياز دارند (جهت انباشت زباله و تخليه خاکستر).

 

7- بويلر هاي ذغال سنگ سوز (Coal Boiler):

در اين بويلر ها نيز به دليل استفاده از ذغال سنگ به عنوان سوخت به تجهيزات جانبي قبل و پس از بويلر نياز مي باشد.

 

8- بويلرهاي سيکل ترکيبي :(Heat Recovery Steam Generator)

اين بويلر ها از نوع بازياب مي باشند و جهت استفاده از انرژي گازهاي خروجي نيروگاه گازي (توربين گازي) استفاده مي شوند. نيروگاه های سيکل ترکيبي در واقع ترکيبي از نيروگاه بخار و توربين گاز جهت افزايش راندمان کلي سيستم می باشند، در اين نوع نیروگاه ها، بخش توربين گاز مي تواند از سيستم جدا شده و خود مستقل کار کند.

 

مولد بخار بازیاب حرارت(Heat Recovery Steam Generator)  یا HRSG یک مبدل حرارتی (Heat Exchanger) بازیافت انرژی (Energy Recovery) است که حرارت را از یک جریان گاز داغ بازیافت می‌ کند و بخاری تولید می‌ کند که می ‌تواند در یک فرآیند به عنوان تولید هم‌ زمان (Cogeneration) و یا برای راه ‌اندازی یک توربین بخار (Steam Turbine) در یک سیکل ترکیبی (Combined Cycle) مصرف شود.

 

ساختار HRSG

HRSGها از چهار قسمت اصلی تشکیل شده ‌اند:

  • اکونومایزر (Economizer)
  • اواپراتور (Evaporator)
  • سوپرهیتر (Super Heater)
  • پیش‌ گرم کن آب (Water Preheater)

 

انواع HRSG

برخی از HRSGها شامل احتراق مکمل (Supplemental Firing) یا داکت فایرینگ (Duct Firing) هستند. این مشعل‌ها(Burners)  یک انرژی اضافی را برای HRSG فراهم می‌ کنند که باعث تولید بخار بیش‌تر و در نتیجه افزایش خروجی توربین بخار (Steam Turbine) می‌شود. به طور کلی داکت فایرینگ باعث تولید برق را با هزینه سرمایه‌ گذاری کم می‌ شود و از این رو اغلب برای کارکرد پیک به کار می ‌روند.

HRSG ها همچنین برای تنظیم جریان ورودی به HRSG می‌توانند دارای دریچه دایورتر (Diverter Valves) یا دایورتر دمپر(Diverter Damper)  باشند. دایورتر دمپر اجازه می ‌دهد که توربین گاز (Gas Turbine) زمانی ادامه به کار دهد که هیچ تقاضای بخاری وجود نداشته باشد و یا نیاز به در مدار بودن HRSG نباشد.