تبریک روز مهندس

علوم مهندسی دنیا را جایی برای بهتر زیستن کرده است با این حال کوچک‌ترین خطاها در حوزه‌ی مهندسی بزرگ‌ترین فاجعه‌های انسانی را رقم زده است. از چرنوبیل تا هیروشیما و تری‌آیلند تا مهیب‌ترین زلزله‌ها با هزاران کشته و زخمی و ویرانی همه حاصل بی‌توجهی و بی‌تعهدی به علوم مهندسی است همان‌طور که از پیشرفته‌ترین فناوری‌های مهندسی در نجات جان میلیون‌ها انسان استفاده شده است، از کوچک‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین تجهیزات و ابزاری که نبود هر یک گوشه‌ای از زندگی بشر را با مشکل مواجه می‌کند تا بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین ابزاری که نبود آن جان میلیون‌ها انسان و زندگی در کره‌ی خاکی را تهدید می‌کند همه ساخته‌ی دست و تفکر مهندسان است.

جامعه‌ی بشری امروز بیش از نیاز به علوم مهندسی به مهندسانی نیازمند است که هم‌زمان با یادگیری علوم مهندسی به اصول مهندسی حرفه‌ای پای‌بند باشند و با فراگیری و به‌کارگیری مهارت‌های گوناگون و آمیختن آن با علوم مهندسی، این علوم را با کارايی و بهره‌وری و خطرپذیری کمتر همراه نمایند. مرکز‌های آموزش مهندسی باید محل جذب نخبه‌ترین اشخاص جامعه باشند و همچنان که علوم مهندسی در تمامی زمینه‌های زندگی بشر نفوذ نموده است دانش‌آموختگان همه‌ی علوم از علوم انسانی تا تجربی و از اقتصاد تا پزشکی باید با مبنای مهندسی آشنا شوند تا آن‌چه از آن به‌عنوان تفکر مهندسی نام برده می‌شود در همه‌ی علوم راه‌گشا و گره‌گشای چالش‌های گوناگون باشد.

پای‌بندی به اصول مهندسی و اخلاق حرفه‌ای در علوم مهندسی و آموختن مهارت‌های مختلف از مهارت‌های نرم تا مهارت‌های سخت نیاز امروز و فردای جامعه‌‌ی مهندسی است. علوم مهندسی به‌طور مرتب نیازمند بازنگری و دگرگونی است و نادیده انگاشتن این نیاز هر جامعه‌ای را با گرفتاری‌ روبه‌رو می‌کند. روز مهندسی در کنار قدردانی از مهندسان برتری که جامعه را به‌سوی تعالی و توسعه سوق داده‌‌اند باید یادآور همین نیازها باشد. نیازهایی که بی‌توجهی به آن‌ها بخش بزرگی از جامعه را زیر آوار گرفتارهایی از بین خواهد برد.

⚘️روز مهندسی بر همه‌ی کسانی که در گسترش تفکر و نگاه مهندسی تلاشگرانه ایستاده‌اند گرامی باد⚘️

- آخرین رویداد ها

روز ملی فناوری اطلاعات

بیشتر

اخذ پروانه فعالیت تحقیق و توسعه

بیشتر

روز جهانی محیط زیست

بیشتر

روز بهره وری و بهینه سازی مصرف گرامی باد.

بیشتر

روز روابط عمومی و ارتباطات گرامی باد.

بیشتر

گزارش تصویری از بازدیدها و جلسات نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

بیشتر

مصاحبه اختصاصی جناب آقای مهندس نیکبخت مدیرعامل محترم شرکت تابا با روزنامه دنیای اقتصاد

بیشتر

اخذ پروانه بهره برداری واحد تولیدی شهرک صنعتی پرند

بیشتر

حضور شرکت مهندسی و خدمات تابا میزبان شما در بیست و هشتمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

بیشتر