اولین سازنده NON-OEM در جهان

اولین سازنده NON-OEM در ساخت 8 ردیف پره های ثابت و متحرک داغ توربین کرافت V.93 در جهان

مهندس منوچهر شاهمیری،مدیر پروژه شرکت دانش بنیان مهندسی و خدمات تابا در ساخت قطعه غلاف هالو شفت،یورینگ و قطعات جانبی داغ دیگر پره های ثابت و متحرک داغ توربین کرافت V.93 نیروگاه لوشان اعلام کرد.

ایشان با ذکر این خبر گفت که انجام این پروژه در زمان کوتاه و با کیفیت بالای قطعات ساخته شده دستاورد بزرگی در ساخت پره های داغ توربین بود که توسط تلاش مستمر و دقیق همکاران واحد مهندسی،کنترل کیفیت،برنامه ریزی، بازرگانی و حمایت ها و راهنمایی های مدیرعامل محترم و اعضای هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تابا و نظارت کارآمد شرکت تولید نیروی برق لوشان و شرکت مدیریت تولید برق لوشان انجام پذیرفت.

قطعات این توربین توسط شرکت زیمنس ساخته و تامین می گردید که با توجه به عدم حمایت سازنده اصلی در تامین قطعات این توربین، نیروگاه اقدام به برگزاری مناقصه ای برای ساخت این قطعات توسط شرکت های داخلی شد که شرکت دانش بنیان مهندسی و خدمات تابا در این مناقصه برنده اعلام شد و انجام ساخت 4 ردیف پره های متحرک توربین ردیف 1 الی 4، 4 ردیف پره های ثابت توربین ردیف 1 الی 4، غلاف هالو شفت میانی،یورینگ، سیل دیوایدر رنگ هاو قطعات جانبی دیگر قسمت توربین به این شرکت ابلاغ گردید.

ساخت این قطعات با انجام فاز مهندسی معکوس شامل اپتیک سه بعدی، مدل سازی و تهیه نقشه های ساخت با توجه به تلورانس های نصبی و شبیه سازی ریخته گری آغاز گردید.

در ادامه فاز مهندسی دستورالعمل های کنترل کیفیت و معیار های پذیرش ریخته گری دقیق سوپر آلیاژ تحت خلا،فورج،پوشش های روکشی، ورق کاری،جوشکاری و دستورالعمل های کنترلی ابعادی توسط واحد مهندسی و تحقیق توسعه شرکت تابا تهیه شد.

تیم کنترل کیفیت این شرکت نظرات خود را در حین ساخت با حضور پیمانکاران منتخب مورد صلاحیت به صورت مستمر داشت و در نهایت در پایان ساخت نیز مطابق دستورالعمل های کنترلی تدوین شده اقدام به تحویل و تایید قطعات نمود.

وی افزود انجام این پروژه در بازه زمانی کوتاه حدود یک سال با پیگیری همکاران واحدهای برنامه ریزی و بازرگانی طبق گانت چارت های قراردادی با پیمانکاران میسر گردید.

مدیر این پروژه در ادامه افزود تامین مواد اولیه استراتژیک که گاها برخی از آن ها با تحریم در تامین مواجه می باشد و نوسانات نرخ ارز، کمبود ارز در کشور و مشکلات حواله ارز در دوماهه آخر سال 96 باعث ایجاد مشکلات عدیده و پیش بینی نشده در پروژه گردید که با پیگیری های هفتگی و حتی روزانه توانستیم قطعات را در زمان اورهال واحد نیروگاه لوشان تحویل دهیم.هم اکنون که این مصاحبه را با شما دارم با افتخار اعلام می نمایم که قطعات به درستی و موفقیت آمیز با همکاری تیم تعمیراتی نیروگاه لوشان در واحد نصب گردیده است و تمامی تلرانس های مجاز نصبی را مورد تاییید را دارا می باشد و تمامی قطعات استراتژیک این توربین توسط شرکت تابا ساخته و نو شده است.

وی افزود هرچند که انجام این پروژه مورد رضایت و تایید کارفرمای محترم می باشد ولی استراتژی این شرکت حرکت در جهت رشد بیشتر به سمت رضایت عالی کارفرمایان محترم می باشد.

وی در ادامه گفت ساخت پره های ثابت و متحرک ردیف 1 الی 4 مشابه این توربین در نیروگاه شیراز طی مناقصه ای در سال 96 به شرکت دانش بنیان تابا واگذار شد و هم اکنون این شرکت در حال انجام مراحل پایانی ساخت قطعات و تحویل به کارفرمای محترم طی یک ماه آینده می باشد.

از ذینفعان پروژه به خصوص شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی،شرکت تولید نیروی برق لوشان و شرکت مدیریت تولید برق لوشان و همکاری انان در طول انجام این پروژه کمال تشکر را داریم و امیدوارم در سال حمایت از تولید کالای ایرانی بتوانیم با استفاده حداکثری از توان مهندسی،تجهیزاتی و مدیریتی ایرانی و بومی فرآیتد های ساخت، خدمات بیشتری را به صنعت برق کشورمان ارائه دهیم.

  ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:    

- آخرین رویداد ها

روز ملی فناوری اطلاعات

بیشتر

اخذ پروانه فعالیت تحقیق و توسعه

بیشتر

روز جهانی محیط زیست

بیشتر

روز بهره وری و بهینه سازی مصرف گرامی باد.

بیشتر

روز روابط عمومی و ارتباطات گرامی باد.

بیشتر

گزارش تصویری از بازدیدها و جلسات نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

بیشتر

مصاحبه اختصاصی جناب آقای مهندس نیکبخت مدیرعامل محترم شرکت تابا با روزنامه دنیای اقتصاد

بیشتر

اخذ پروانه بهره برداری واحد تولیدی شهرک صنعتی پرند

بیشتر

حضور شرکت مهندسی و خدمات تابا میزبان شما در بیست و هشتمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

بیشتر